ZA:
- Veća je verovatnoća da ćete uz mačku dužu živeti
- Dokazano je da mačke utiču na sveopšte zdravlje čoveka
- Kad kupujete mačića, manja je verovatnoća da će imati probleme u ponašanju a vezane za traumatska iskustva iz prošlosti, a što se često može dogoditi nabavite li odraslu mačku
PROTIV:
- Mačićima je u početku potrebno više nege i pažnje nego odraslim mačkama
- Sa mačićima ćete morati mnogo više raditi
- Mačićima će sigurno trebati više inicijalne veterinarske nege, poput vakcina protiv raznih unutrašnjih i vanjskih nametnika
Gde kupiti mače
Mače je najbolje kupiti od registrovanog uzgajivača. Važno je da mačići i njihova majka budu zdravi i pravilno tretirani i pre nego što ih odnesete kući. Izbegavajte da kupujete mačiće na mestima ili od uzgajivača koji ne vode dovoljno računa o dobrobiti životinja. Toplo se preporučuje da odete kod poznatog uzgajivača ili prodavca. Dobro je tražiti savet veterinara o uzgajivačima na lokalnom području.
Najbolji saveti za kupovinu mačića
- Pre nego što kupite mače, obavezno upoznajte uzgajivača i vidite gde je mače živelo i bilo odgajano. Na ovaj način ćete saznati njegovu istoriju i bolje razumeti kako ga ubuduće negovati.
- Kada razgovarate sa uzgajivačem, pitajte o temperamentu mačića kako biste bolje razumeli prirodu svog potencijalnog kućnog ljubimca.
- Pitajte koje mere je uzgajivač preduzeo da bi se mačići dobro socijalizovali – mačići nauče većinu svojih veština socijalizacije u prvih osam nedelja, tako da im je potrebno dovoljno vremena i pažnje u tom ranom periodu.
- Obratite pažnju koliko uzgajivač drži do higijene, ishrane i opšteg zdravlja mačića.
- Pitajte za starost mačića. Mačići bi trebalo da ostanu sa majkama do navršenih 12 nedelja, jer oduzimanje od njih ranije može dovesti do problema u mačićevom ponašanju.
- Proverite da li postoje vidljivi zdravstveni problemi. Mačići trebaju biti svetlih očiju i uhranjeni.
- Pitajte da li ih je veterinar pregledao. To bi trebalo da uključuje vakcinisanje i tretiranje protiv glista, kao i skrining za moguće nasledne bolesti kod mačaka sa pedigreom. Zatražite da vam se dostave relevantni dokumenti.
- Saznajte da li je majka mačića vakcinisana. Ako nije, onda je malo verovatno da su i njeni mačići.
- Pitajte da li su mačići mikročipovani. Ako nisu, trebali biste razmisliti o tome kako da to što prije obavite.
- Odaberite veterinara u kojeg imate poverenja i zakažite kontrolni pregled čim se mače pridruži vašem domaćinstvu.
Donošenje mačića u vaš dom može biti uzbudljivo i korisno iskustvo, ali važno je temeljno obaviti sve prethodne pripreme. Ako budite pažljivi i odgovorni prilikom kupovine mačića, i njegov i vaš život ćete u mnogome olakšati unoseći u svoj dom zdravog i uravnoteženog kućnog ljubimca ali i posredno uticati na suzbijanje neetičnih praksi uzgoja kućnih ljubimaca.